Bütün yıl hayalini kurduğunuz tatilinizi, yoğun yoga ve meditasyon pratiği ile Farkındalık Terapileri aracılığıyla keyifli bir içsel yolculuğa dönmesine ne dersiniz?

Düzenleyen ve Yürüten: Saba Başoğlu (Uzman Klinik Adli Psikolog & Psikoterapist), Duygu Bingöl (Yoga ve Meditasyon Eğitmeni)

Tarih: 24 Haziran – 28 Haziran 2015

Yer: Kerpiç Evler – Fethiye http://www.kerpicevleri.com/

Kayıt ve sorular için: info@psikolojikesneklik.com / 0535 819 34 03

Konaklama için: info@kerpicevleri.com / 0 551 729 02 30

Duyuruları takip etmek için: https://www.facebook.com/events/466764950144331/

Katılımcı sayısı sınırlıdır.

Bu kamp nedir?

Bu kampın amacı, bedensel ve zihinsel rutinin dışına çıkıp, işlevini yitirmiş ezberleri bozmak; böylece yaşama tazelenmiş ve yaratıcı bir perspektiften bakmanın kapılarını aralamaktır. Farklı bir havayı solumak, farklı bir yatakta yatmak, farklı insanlarla karşılaşmak, şehrin karmaşasından uzak kalmak, yapılan çalışmaların çok daha etkin bir şekilde işlenmesine zemin hazırlar.

Uzman Psikolog Saba Başoğlu’nun daha önceki yıllarda da düzenli olarak sunduğu Farkındalık Kampları’nın içeriğine bu yıl, Yoga Eğitmeni Duygu Bingöl’ün yönlendireceği yoga asana çalışmaları da ekleniyor. Güneye doğru yol aldığınızda, aynı zamnada, temiz havada, mis gibi bir doğada güne yogayla başlamak, meditasyon pratiğini hayatınıza dahil etmek, hem tatilinizin tadını çıkarıp hem de Saba Başoğlu ile yapılacak Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi oturumlarında kendinizi tanımak adına iç benliğinize doğru bir yolculuğa çıkmış olacaksınız.

Program Özeti:

24 Haziran 2015

Kampa varış.

16:30 Tanışma

Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi-* giriş (nefes ve meditasyon çalışmaları ile )

Yoga pratiği

20.00 Akşam Yemeği

25-26-27 Haziran 2015**

08:00 – 10:00 Yoga, pranayama, meditasyon – Duygu Bingöl

10:00 – 11:00 Kahvaltı

11:00- 13:30 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi* (nefes ve meditasyon çalışmaları ile )– Saba Başoğlu

13:30-17:00 Serbest zaman

17:00-18:00 Yoga – Duygu Bingöl

18:00-20:00 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi *(nefes ve meditasyon çalışmaları ile ) – Saba Başoğlu

20:00 Akşam yemeği

**26-27 Haziran akşamları akşam yemeğinden sonra Zen ve Psikoloji okumaları yapılacaktır.

28 Haziran 2015

08:00 – 10:00 Yoga, pranayama, meditasyon - Duygu Bingöl

10:00- 11:00 Kahvaltı

11:30 – 14:30 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi* (nefes ve meditasyon çalışmaları ile ) – Saba Başoğlu

14:30 Kamptan ayrılış

*Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapileri Genel Konu Başlıkları:

Farkındalık’ın 7 ayağı

Ana gelme

Zihin- düşünce- duygular ve beden

Depresyon- anksiyete

Savunma mekanimaları

Kendinle ilişkin başkasıyla ilişkin

Yansıtma ve özdeşim

Kabullenme

Bu kampta neden yoga ve psikoloji bir arada?

Farkındalık temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitif Therapy) kanıta dayalı ve bilimsel bir yöntem olup, modern psikoloji ile Zen uygulamalarının (yoga- meditasyon) bir arada ne kadar etkin yanıtlar verdiğini gösteren bir psikoterapi biçimidir. Yoga ve psikoloji temel felsefede aynı yerde buluşurlar: doğru- yanlış diye ayırd etmeden orada ne olduğunu araştırmak ve her gidilen yolda biraz daha derinleşmek. Bu şekilde, bedende fark edilenler zihne, zihinde fark edilenler dış dünyaya, dış dünyada fark edilenler duygulara ve duygularda fark edilenler söze, sözden yansıyanlar iç dünyaya akmaya başlar. İşte tam olarak bu nedenle yoga ve psikoloji birbirinden ayrı düşünülemez.

Duygu Bingöl ile yoga derslerine kimler katılabilir?

Yoga pratiği olan veya olmayan herkes yoga çalışmalarına katılabilir. Yapılacak pratikler her seviyeye açıktır. Daha önce hiç yapmamış olsanız bile başlamak için harika bir fırsat!

Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız var ise lütfen eğitmene önceden bilgisini verin.

Saba Başoğlu ile yapılacak oturumlara kimler katılabilir?

Daha önce herhangi bir bireysel terapi geçmişiniz olabilir ya da olmayabilir, belki de atölyelerimize katılmış olabilirsiniz ya da bu sizin ilk deneyiminiz olacaktır; meditasyon pratiğiniz, nefesle sıkı bir ilişkiniz olabilir ya da bunlardan tamamen bihaber olabilirsiniz veya yüzlerce kitap okuyup, internetten onlarca kaynak indirmiş olabilirsiniz ya da tam tersi. Hiçbiri önemli değil, Farkındalık Terapileri’nde biz “başlangıç zihnini” araştırırız. Önemli olan her bireyin, o andaki biricik deneyimidir.

Kampımıza katılmaya karar verdiğinizde size kişisel bilgi formu vereceğiz. Bu form tarafımızda gizli kalacak. Böylelikle her bireyin ihtiyaçlarını saptayıp, oturumlarımızı da ona göre yönlendirmiş olacağız.

Bu kamp size neler katacak?

Doğu bilgeliği ile Batı biliminin güçlü kombinasyonu üzerine yapılandırılmış Farkındalık Terapileri’nde, bambaşka sorunlar ve sorularla bir araya gelen katılımcılar, daha derin bir bakış açısı kazanarak; günlük yaşama adapte edebilecekleri pek çok yöntem öğrenmiş ve uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmaları tamamlayan kişiler çoğunlukla şunları belirtmektedir:

• Fiziksel ve psikolojik semptomlarda (belirtilerde) azalma

• Rahatlama becerilerinin gelişmesi

• Acı, sıkıntı, bunaltı, ağrı, huzursuzluk, gibi duygularda azalma ve bunlarla yaşayabilme becerilerinin artması

• Sabır ve tahammül etme yetilerinin gelişmesi

• Çok daha fazla yaşam enerjisi ve tutkusu

• Özgüvenin ortaya çıkması ve artması

• Kısa ve uzun dönemli belirsizlik stres durumlarını etkin bir şekilde idare etme becerisi.

Ayrıca yoganın şifasını kendi bedeninizde bizzat deneyimleyeceksiniz!

Ücret:
750.-TL

Ücrete Duygu Bingöl ile yapılacak tüm yoga, asana ve pranayama çalışmaları ile Saba Başoğlu ile yapılacak tüm Farkındalık Temelli Terapi oturumları dahildir. Ücrete konaklama ve ulaşım dahil değildir. Yapılacak çalışmaların fayda sağlaması açısından katılım sınırlı sayıda tutulacaktır. Katılmayı düşünüyorsanız kamp ve konaklama için mutlaka rezervasyon yaptırın.

Konaklama için Kerpiç Evler'le katılımcıların bizzat irtibat kurması gerekmektedir. (info@kerpicevleri.com / 0 551 729 02 30)