Bütün yıl hayalini kurduğunuz tatilinizi, yoğun yoga ve meditasyon pratiği ile farkındalık terapileri aracılığıyla keyifli bir içsel yolculuğa dönmesine ihtiyaç duyuyorsanız bu kamp size uygun.

Düzenleyen ve Yürüten:Saba Başoğlu (Uzman Klinik Adli Psikolog & Psikoterapist, Mindfulness Terapisti), Duygu Bingöl (Yoga ve Meditasyon Eğitmeni)

Tarih: 13-17 Haziran 2018 (Ramazan Bayramı)

Yer: Kerpiç Evler – Fethiye http://www.kerpicevleri.com/

Kayıt ve sorular için:  info@psikolojikesneklik.com / 0535 819 34 03

Konaklama için: info@kerpicevleri.com / 0543 867 50 33

Katılımcı sayısı sınırlıdır.

Bu kamp nedir?

Bu kampın amacı, bedensel ve zihinsel rutinin dışına çıkıp, işlevini yitirmiş ezberleri bozmak; böylece yaşama tazelenmiş ve yaratıcı bir perspektiften bakmanın kapılarını aralamaktır. Farklı bir havayı solumak, farklı bir yatakta yatmak, farklı insanlarla karşılaşmak, şehrin karmaşasından uzak kalmak, yapılan çalışmaların çok daha etkin bir şekilde işlenmesine zemin hazırlar.

Uzman Psikolog Saba Başoğlu ve Yoga Eğitmeni Duygu Bingöl’ün birlikte klasik olarak yürüttüğü, Farkındalık (Mindfulness) Temelli Terapi oturumları, yoga asana pratikleri, pranayama, meditasyon, farkındalıkla yürüme, çalışırken farkındalık, yemekte farkındalık gibi kavramlarla, Farkındalık (Mindfulness) kavramını tüm hayatımıza yaymanın ve şehirdeki hayatımıza da götürmenin yollarını dingin bir şekilde araştırıyoruz. Bu yavaş atmosfer, daha önce kampa hiç katılmamışlar için keşiflerle dolu yepyeni bir yolculuk; daha önce katılmış olanlar için ise bilgileri tazelemek, daha önceki kamplarda edinilmiş tecrübenin tohumlarının gündelik yaşamda nasıl filizlendiğini görmek ve yepyeni çalışmaları deneyimlemek için uygun ortamı hazırlıyor.

Güneye doğru yol aldığınızda, aynı zamanda, temiz havada, mis gibi bir doğada güne yogayla başlamak, meditasyon pratiğini hayatınıza dahil etmek, hem tatilinizin tadını çıkarıp hem de Saba Başoğlu ile yapılacak Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi oturumlarında kendinizi tanımak adına içe doğru bir yolculuğa çıkmış olacaksınız.

Her grubun dinamikleri ve ihtiyaçları farklı olduğundan, her kampın katılımcıları, kendi temasını organik bir şekilde oluşturur. Farkındalık kampları bu nedenle birbirinin aynısı olmaz, çok doğal bir şekilde değişen, dönüşen bir yapısı vardır. O nedenle ilk kez katılacak olanlar veya daha önceki çalışmalarımıza katılmış olanlar da kendileriyle ilgili yeni keşifleri deneyimleyebilirler.

Çalışmalardan arta kalan serbest zamanlarda orman içindeki yürüyüş yollarının, denizin, güneşin tadını çıkarabilir, Fethiye’nin güzel koylarını gezebilirsiniz.

Program:

13 Haziran Çarşamba

Kampa varış

17:30 Tanışma, yerleşme, oryantasyon

19:30 Akşam yemeği

14-15-16-17* Haziran 2018 günleri program akışı

07:30-09:30 Yoga asana, pranayama, meditasyon - Duygu Bingöl

09:30 – 10:30 Kahvaltı

11:00- 13.00 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi (nefes ve meditasyon çalışmaları ile )– Saba Başoğlu

13:00 -14:00 Salata, meyve, çay

14:00 – 17:00 Serbest Zaman

17:15-18:30 Yoga - Duygu Bingöl

18:30-19:30 Akşam yemeği

20:00 – 22:00 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi (nefes ve meditasyon çalışmaları ile ) – Saba Başoğlu

23:00 Sessizlik

* 17 Haziran Pazar günü sabah kahvaltısından sonraki oturumun bitişinde saat 13:00’da kamptan ayrılış.

Konaklama için Kerpiç Evler'le katılımcıların bizzat irtibat kurması gerekmektedir. (info@kerpicevleri.com / 05438675033)

Katılmayı düşünüyorsanız kamp ve konaklama için mutlaka rezervasyon yaptırın. Bayram tatili nedeniyle konaklama mekanı erken dolmaktadır.

Katılımcıların fayda sağlaması amacıyla kamp kontenjanı limitli tutulmaktadır.

Bu kampta neden yoga ve psikoloji bir arada?

Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitif Therapy) kanıta dayalı ve bilimsel bir yöntem olup, modern psikoloji ile yoga ve meditasyon uygulamalarının, zen uygulamaları ile harmanlanmasının sonucunda ne kadar etkin yanıtlar verdiğini gösteren bir psikoterapi biçimidir. Yoga ve psikoloji temel felsefede aynı yerde buluşurlar: doğru- yanlış diye ayırt etmeden orada ne olduğunu araştırmak ve her gidilen yolda biraz daha derinleşmek. Bu şekilde, bedende fark edilenler zihne, zihinde fark edilenler dış dünyaya, dış dünyada fark edilenler duygulara ve duygularda fark edilenler söze, sözden yansıyanlar iç dünyaya akmaya başlar. İşte tam olarak bu nedenle yoga ve psikoloji birbirinden ayrı düşünülemez.

-Duygu Bingöl ile yoga derslerine kimler katılabilir?

Yoga pratiği olan veya olmayan herkes yoga çalışmalarına katılabilir. Yapılacak pratikler her seviyeye açıktır. Daha önce hiç yapmamış olsanız bile başlamak için harika bir fırsat!

Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız var ise lütfen eğitmene önceden bilgisini verin.

-Saba Başoğlu ile yapılacak oturumlara kimler katılabilir?

Daha önce herhangi bir bireysel terapi geçmişiniz olabilir ya da olmayabilir, belki de atölyelerimize katılmış olabilirsiniz ya da bu sizin ilk deneyiminiz olacaktır; meditasyon pratiğiniz, nefesle sıkı bir ilişkiniz olabilir ya da bunlardan tamamen bihaber olabilirsiniz veya yüzlerce kitap okuyup, internetten onlarca kaynak indirmiş olabilirsiniz ya da tam tersi. Hiçbiri önemli değil, Farkındalık Terapileri’nde biz “başlangıç zihnini” araştırırız. Önemli olan her bireyin, o andaki biricik deneyimidir.

Kampımıza katılmaya karar verdiğinizde size kişisel bilgi formu vereceğiz. Bu form tarafımızda gizli kalacak. Böylelikle her bireyin ihtiyaçlarını saptayıp, oturumlarımızı da ona göre yönlendirmiş olacağız.

Bu kamp size neler katacak?

Doğu bilgeliği ile Batı biliminin güçlü kombinasyonu üzerine yapılandırılmış Farkındalık Terapileri’nde, bambaşka sorunlar ve sorularla bir araya gelen katılımcılar, daha derin bir bakış açısı kazanarak; günlük yaşama adapte edebilecekleri pek çok yöntem öğrenmiş ve uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmaları tamamlayan kişiler çoğunlukla şunları belirtmektedir:

• Fiziksel ve psikolojik semptomlarda (belirtilerde) azalma

• Rahatlama becerilerinin gelişmesi

• Acı, sıkıntı, bunaltı, ağrı, huzursuzluk, gibi duygularda azalma ve bunlarla yaşayabilme becerilerinin artması

• Sabır ve tahammül etme yetilerinin gelişmesi

• Çok daha fazla yaşam enerjisi ve tutkusu

• Özgüvenin ortaya çıkması ve artması

• Kısa ve uzun dönemli belirsizlik stres durumlarını etkin bir şekilde idare etme becerisi.

Ayrıca yoganın şifasını kendi bedeninizde bizzat deneyimleyeceksiniz.